İçeriğe atla

Kaçak Bulma Yöntemleri

Kaçak Bulma Yöntemleri

KAÇAK BULMA YÖNTEMLERİ (SU KAÇAĞI)

Tesisatın eskimesine bağlı olarak özellikle eski yapılarda karşılaşılan su kaçağı sorunu işçiliği iyi olmayan ve uygun malzeme kullanılmayan yeni yaşam alanlarında da karşımıza çıkmaktadır. Eskiden bir yerleri kırıp dökmeden halledilemeyen bu sorun, günümüzde kullanılan modern kaçak bulma yöntemleri (su kaçağı) ile zahmetsizce giderilebilmektedir. Su kaçakları çoğu zaman kendini belli ederken bazı kaçaklar dışarıdan fark edilemediği için zamanla daha büyük sıkıntılara sebep olabilmektedir. Bu nedenle su kaçağında erken tespit, kaçağın bulunup giderilmesi kadar önemlidir. Öncelikle aşağıdaki ipuçlarını kullanarak tesisatınızda kaçak olup olmadığını tespit etmeniz zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Kendi Kendinize Kaçak Bulma Yöntemleri (Su Kaçağı)

Bir tesisatçı çağırmadan önce tesisatınızda kaçak olup olmadığını aşağıdaki kaçak bulma yöntemleri (su kaçağı) ile anlayabilirsiniz:

  • Su faturanızı takip ederek su kullanımınızda anormal bir artış olup olmadığını kontrol edin
  • Ana vanayı kapatın ve su sayacının dönüp dönmediğini kontrol edin
  • Evinizde su tesisatı geçen yerlerde nemlenme ve sıva kabarması olup olmadığını kontrol edin
  • Fayansların arasında bulunan derzlerde renk değişimi olup olmadığını kontrol edin
  • Ortamda rutubet, küf vb. koku olup olmadığını kontrol edin

Yaptığınız kontrollerde su kullanımınızda aşırı bir artışa sebep olan bir tespitiniz varsa, su faturanızda aydan aya oluşan artışlar tespit etiyseniz, vana kapalı olduğu halde sayacınız çalışmaya devam ediyorsa, duvarlarda nem ve kabarma görmüşseniz, derzlerin renginde değişiklik olmaya başlamışsa veya rutubet kokusu alıyorsanız, alt komşunuzun tavanında küflenme oluşmuşsa muhtemel bir su kaçağı arızası ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda yapmanız gereken en akıllıca şey kaçağın tam olarak yerinin, oluş nedeninin ve nasıl giderileceğinin tespit edilerek uygun bir şekilde onarılması için profesyonel ekibimize başvurmak olacaktır. Çünkü siz yalnızca potansiyel bir su kaçağının olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Profesyonel ekibimiz kullandığımız yöntemler ile kaçağı hızlı bir şekilde tespit etmektedir.

Profesyonel Kaçak Bulma Yöntemleri (Su Kaçağı)

Eskiden kullanılan yöntemler çoğunlukla tesisatın geçtiği bölümün kırılması esasına dayandığı için daha zahmetli, uzun zaman alan ve pahalı yöntemlerdi. Günümüzde teknolojinin nimetleri bu alanda da kendini göstermekte, kaçağın yeri ses ve ısı teknolojisi kullanan cihazlar sayesinde noktasal olarak tespit edilebiliyor. Böylece az zamanda düşük maliyetle çözüm mümkün hale gelmektedir. Söz konusu cihazlar yardımı ile günümüzde uygulanan kaçak bulma yöntemleri (su kaçağı) temel olarak üç grupta toplanabilir:

  • Dinleme cihazı kullanarak (akustik yöntemlerle) kaçak bulma
  • Isıya duyarlı (termal) kamera ile kaçak bulma
  • Görsel kamera ile kaçak bulma

Akustik dinleme cihazının hassas bir mikrofonu, gelişmiş kulaklığı ve yüksek analiz kabiliyetine sahip bilgisayar sistemi bulunmaktadır. Bu sayede duvarın içinden gelen sesler analiz edilerek kaçağın yeri kolayca tespit edilebilmektedir. Termal kamera ile kaçak bulma yönteminde ısıya duyarlı görüntüleme sistemleri kullanılmaktadır. Bu yöntem çoğunlukla sıcak su tesisatlarındaki kaçakların bulunması amacı ile tercih edilmektedir. Görsel kamera ile pis su borularındaki tesisat hatalarının veya boru kırıklarının tespiti yapılmaktadır. Söz konusu tesisat hataları ve boru kırıkları cihazın ekranında görüldüğünden sorunlu alan net olarak tespit edilmektedir.

 

 

ŞİMDİ ARA