İçeriğe atla

Su Kaçağı Arama cihazı

Su Kaçağı Arama Cihazları

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve geç tespit edilmesi durumunda ev sahiplerine oldukça büyük masraflar çıkarabilen bir sorun olarak su kaçağı, özellikle eski binaların yıpranmış su tesisatlarında görülmektedir. Bunun yanı sıra su sızıntısı ve su kaçağına paslı borulardan su tesisatının iyi yapılmamasına kadar birçok unsur etki etmekte ve bu sorunu ortaya çıkarmaktadır. Su tesisatının bulunduğu evler, iş yerleri, alışveriş merkezleri gibi yerlerde su sızıntısı ve kaçağı görülmesi muhtemel bir durum olup, tespiti de oldukça güçtür. Alanında uzman, tecrübeli tesisatçılar tarafından su kaçağı arama cihazları kullanılarak yapılan taramalarda bu sorunun bulunup bulunmadığına dair kesin sonuçlar elde edilebilir. Su kaçağı özellikle tespit edilmesi kadar onarımı ve tamiratının da zor olduğu bir sorun olmakla birlikte genellikle eski binalarda, kullanma ve yıpranmaya bağlı olarak su tesisatlarında ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda borularda aşırı kir ve kirecin birikmesi sonucu da su sızıntısı ve su kaçağı oluşmaktadır. Tıkanma durumunda ise farklı olarak kırma işlemi yapılmadan tesisat içi borular temizlenerek sorun çözülmektedir. Ayrıca su kaçağı çoğu durumda sadece kullanıcıyı değil aynı zamanda aynı tesisatı kullanan diğer kişileri de önemli ölçüde etkileyebilmekte olup, bu sorunun garantili tespiti için su kaçağı arama cihazları kullanılmalıdır.

Su Kaçağı Arama Cihazları Nelerdir?

Su kaçağınınım olup olmadığını anlamak amacıyla evde ya da sorunun olduğu düşünülen mekanlarda birtakım göstergelere bakılabilmektedir. Bu göstergelerden en önemlisi uzun vadede ortaya çıkan, su tesisatının geçtiği düşünülen muhtemel zemin ve duvarlarda görülen şişme, rutubet görüntüsü ve sarı leke gibi oluşumu gibi durumlardır. Bunun yanı sıra şişkin su faturası ile zemin ya da duvardan gelen su sesleri, su kaçağının önemli bir belirtisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bireysel müdahalelerden çok uzman tesisatçılardan su kaçağı arama cihazları ile yardım istenmelidir. Tespit için sıklıkla kullanılan cihazlardan bazıları şunlardır:

  • Akustik ya da korelasyon su kaçağı tespiti için kullanılan korelatör cihazı,
  • Özellikle zeminde bulunan su tesisatlarında araştırma yapılması için kullanılan, zemin mikrofonu ile zemin sensörü ile el sensörü,
  • Isı farkı ile su kaçağının nerede olduğunu tespit etmede termal ısı kameraları,
  • Zemin ya da yerdeki şiddeti ölçerek su kaçağını tespit etmek amacıyla üretilen frekans analizi cihazı ve cihaz aparatları,
  • Genellikle küçük çaptaki alanlarda su kaçağını tespit etmek için tercih edilen kaçak tespit cihazı,
  • Basınç yolu ile su kaçağının tespiti için basınç dalga jeneratörü ve aksesuarları su kaçağının tespiti için sıklıkla kullanılan su kaçağı arama araçları arasında yer almakla birlikte bu araçların kullanımı için uzman bir tesisatçıya ihtiyaç duyulabilmektedir.

Su Kaçağı Arama Cihazları İle Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılmaktadır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok alanda bu teknolojiye entegreli alet ve araçlar kullanılmaya başlanmıştır. Su kaçağına yönelik tespitlerin yapılmasında da teknolojiye başvurularak, garantili ve kesin sonuçlar ile tespit işlemi gerçekleştirilmektedir. Su kaçağının tespit edilmesinde sıklıkla kullanılan yöntem olarak termal kameralar yardımı ile tesisat görüntülenmektedir. Ayrıca ses şiddetini ve yankılanmayı algılayarak su kaçağını tespit eden akustik ses cihazları da alternatif bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Bu yöntemlerinin yanında basınç ölçen cihazlar yardımı ile de su kaçağı saptanabilmekte olup kullanılan en teknolojik su kaçağı arama cihazları bu şekilde sıralanmaktadır. Bu yöntemler ile kırma işlemi olmaksızın çevreye zarar vermeden su kaçağı ya da su sızıntısını belirmemek oldukça kolay olmakla birlikte aynı zamanda garantilidir.

 

ŞİMDİ ARA