İçeriğe atla

Petek Temizliği

Petek Temizliği hizmetleri İstanbul gezici su tesisatçısı

Petek Temizliği Yaptırmanın Yararları Nelerdir?

Petekleri temizletmek birçok kişinin önemsiz gördüğü aslında hem ev ve iş yerlerinin ısınmasına katkı sağlayan hem de enerji tasarrufu yapılmasına katkı sunan bir işlemdir. Ev ve iş yerlerinde hemen hemen her yerde ısınmak için kullanılan kombilere bakım yapılmasının yanında petek temizliği de yapılmalıdır. Kombi temizliği yapabilen servisler müşterilerine petek temizleme konusunda pek fazla yardımcı olamazlar. Çünkü peteklerin içindeki kirli suyun boşaltılması tam anlamıyla bir temizlik manasına gelmez. Bazı servisler de peteğin içerisine kimyasal dökünce kendi kendine o peteğin temizlendiğini iddia edebilir lakin bu da bir çözüm değildir.

Isı testi yaptırmak temizlik yapmadan önce sorun varlığını ortaya koyabilir. Bazı firma veya petek temizleyen servis çalışanları termal kamera kullanarak petekleri bu teste tabi tutar. Test sırasında peteklerin her yere eşit ısı vermesi temizleme yapmaya gerek olmadığını gösterir. Lakin aksi durumda kışa hazırlık için kısa süre içerisinde petekler temizletilmeli ve profesyonel şekilde önlem alınmalıdır.

Petek içerisinde su vardır ve ısınmayı sağlayan da o sudur. Su da şebeke suyundan gelmektedir. Kimi yerlerde şebeke suyunun kireçli veya toprak kalıntılı olması petekler için zararlı olabilir. Kireç ve biriken toprak kalıntıları petek içerisinde tabaka oluşturabilir. Bu tabakanın gün gün artması peteklerin ısınmasını ve ortamın ısınmasını engeller. Peteklerin ısınması güçleştikçe kombi derecesi arttırma yoluna gidilir ancak bu da kısır çözümlerden biridir. Bu sorunla baş etmenin tek yolu ise petekleri uzman kişilerin temizlemesidir. Tam anlamıyla ısınmayan peteklerin olması durumunda havaya para ödeniyormuş manasına gelebilir. Sonuçta kışın güzel şekilde ısınmak isterken kimse boşa masraf yapmayı istemez.

Petek Temizliği Nasıl Yapılmaktadır?

Peteklerin temizlenmesi için çağrılan bazı tesisatçılar yalnızca peteklerin kirli suyunu boşaltmaktadır. Bazı tesisatçılar da peteklerin temizlenmesi için birtakım kimyasallar kullanıp peteği o şeklide bırakır ve gerisine karışmaz. Fakat bunlar da temizlik konusunda bir çözüm değildir. Peteğin içerisinde bulunan kalıntılar ve tabakaların sıradan kimyasallar dökülerek öylece bırakılması sorunu devam ettirecektir.

Sıradan bir petek temizleme işlemi yerine petek içerisine gerçek petek temizleyicisi olan kimyasallar döküldüğü takdirde başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu kimyasalın kullanımının üzerine yarım saatten az bir süre beklemek gerekir. Kimyasal temizleyici kireç ve toprak tabakalarını çözmeye başlar. Atıklar ve kireç çözündükçe başarı sağlandığı anlaşılır, petek içerisi yıkanınca bu durum kolayca anlaşılabilir.

Profesyonel şekilde kimyasal kullanmanın üzerine koruyucu başka kimyasal kullanmak yapılan işin ömrünü uzatır. Tüm bu uğraşlar zaman almayan işlemlerdir. Gün içerisinde 2 veya 3 saatlik işlem peteklerin tam anlamıyla temizlenmesini sağlar. Peteklerin olduğu yerde yapılan bu iş mekanın işgal edilip kirlenmesini de engeller. Her yıl düzenli olarak kombi ve petek bakımının yapılması kullanılan araçların ömrünü de uzatır.

Petek Temizliği İçin Nereye Başvurulmalı?

Her işte olduğu gibi peteklerin temizlenmesi noktasında işinde uzman kişilerle çalışmak yarar sağlar. Maalesef bazı firma çalışanları veya işinde profesyonel olmayan tesisatçılar petek içerisine sıradan kimyasal döküp temizlik yaptığını iddia edebilir. Ayrıca bu temizlik sonucunda uçuk ücret talebinde de bulunanlar olabilir. Bu kişilerle çalışmak yerine güvenilir firma ve profesyonel kişilerden yardım almak işin başarılı sonuçlanmasını sağlar. Petek temizleyen ekip, peteklerin hızlıca ve sorunsuz ısınmasına yarar sağlar. Arızalı olan petekler için web siteleri veya tesisatçılarla iletişime geçmek sorunu kısa sürede çözmektedir. Müşterilerine kusursuz ve kaliteli hizmet veren firmalarla çalışmak için alan araştırması yapmak gerekir.

Petek Temizliği Hizmeti Hakkında

Kışın evin sıcak olmasını herkes istemektedir. Ancak evin sıcaklık düzeyi petek sistemi ile ayarlanan evlerde he zaman aynı olamamaktadır. Bunun birçok sebebi bulunabilmektedir. Kullanılmakta olan kombi, evin büyüklüğü, kombinin derecesi, yakılan petek sayısı, ısı yalıtımının olup olmaması gibi pek çok nedenden söz edebiliriz. Ancak ev sıcaklığını en çok etkileyen faktörün petek temizliği olduğu bilinmesi gerekmektedir. Yeterli aralıklarda ve yeterli düzeyde temizlenmeyen petekler, ne kadar önlem alınırsa alınsın, istenilen sıcaklığın yayılmasını sağlayamayacaklardır. Bu sebeple belirli aralıklarla peteklerin temizlenme işleminin uygulanması gerekecektir. Bu işlemi şahsen uygulamanız mümkün olmayabilir. Uygulanmaya çalışılsa da yeterli oranda olmayacağı aşikârdır. Ancak bu konuda hizmetler sağlamakta olan firmalar sayesinde peteklerin doğru ve sistemli bir şekilde temizlenmesi sağlanabilecek ve belirli aralıklarla bu işlemin sağlanması halinde istenilen ev sıcaklığına kavuşum sağlanabilecektir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Evlerin ısınmasında büyük yardımcı olan petekler de bakıma ihtiyaç duymaktadır. Peteklere düzenli aralıklarla uygulanan bakım ve temizleme işlemleri, daha sıcak bir ortamın oluşturulması için gerekli olmaktadır. Bu bakımlar ve temizleme işlemleri firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Petek temizliği hizmeti vermekte olan firmalar, kullandığı özel cihazlar ile petek temizleme işlemlerini yürütebilmektedir. Temizleme cihazları ile yapılan uygulamada yalnızca su değişimi değil, bununla birlikte özel ürünlerle temizleme işlemi de uygulanmaktadır. Bu uygulama sonrasında petekler düşük kombi ayarında bile ileri düzeyde ısınma sağlayabilecektir. Petek temizliği esnasında, kullanılan özel temizleme ürünleri ve cihazlar sayesinde, petek içerisindeki kir, tortuların gibi maddelerin çıkışı da sağlanabilecektir. Bu temizlik de sıcak su akışı daha rahat sağlanabilecektir. Bu da ısı ayarında büyük rol oynamaktadır. Siz de ev ısınızı yeterli oranda sağlayamıyorsanız, petek temizliği hizmeti vermekte olan firmalardan hizmet alarak ve petek temizliğinizi sağlatarak ısı ayarlarınızı istediğiniz düzeyde sağlatabiliriz. Bu hizmet yalnızca ısı kontrolünü sağlamayacak, aynı zamanda bütçenizi de koruyarak daha az fatura ödemenizi ve daha çok ısınabilmenizi sağlayacaktır.

Petek Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Petek temizliği hizmetini vermekte olan birçok firma bulunmaktadır. Firmalar cihazlar yardımı ile işlemlerini yürütmektedir. Ancak gerçek bir petek temizliği hizmetinde özel temizleme ürünlerinin kullanılması ve temizleme işleminin bu ürünlerle istenilen düzeyde yapılabildiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu sebeple yalnızca su değişiminin yapılamasının bir faydası olmayacağı bilinmelidir. İşlem esnasında firmanın özel cihazı kombi ya da petek üzerine bağlanır, kombi kapatılır ve su boşaltımı sağlanır. Su boşaltma işlemi tamamlandıktan sonra da makine içerisine yerleştirilen özel temizleme ürünü sayesinde temizleme işlemi yürütülür. Bu işlem uygulanırken petek vanalarının kapalı tutulması gerekecektir. Yalnızca bir vana açık tutulacak ve kirlerin çıkışı sağlanacaktır. Bu uygulama ev içerisindeki bütün petekler üzerinde uygulanarak temizleme sağlanmalıdır. Bir başka detay cihazın bağlantı noktası ile ilgili olmaktadır. Cihaz, için en uygun alan banyo içerisindeki havlupen ya da petekler olacaktır. Bu sayede su boşaltım işlemi direk banyoya yapılabilecektir. Temizliğin rahat yürütülmesi için en doğru seçenek bu olmaktadır. Tüm temizleme işlem adımları yerine getirildikten sonra peteklere bağlı hortumların çıkışı sağlanır. Ardından makineye temiz su yerleştirilir. Peteklere dağıtılan bu temiz su, petekten aynı şekilde çıkana kadar verilecektir. Peteklerden temiz su çıkışı alındığında da işlem tamamlanmış olacaktır. Bu işlemlerin rutin aralıklarla sağlanması, evlerin daha düşük ısılarda daha sıcak olmalarını sağlayacaktır. Sizler de evinizin ısısını düşük kombi ayarı ile sağlamak isterseniz bu hizmetten, petek temizleme hizmeti veren firmalar aracılığı ile yararlanabilirsiniz

Petek Temizleme Makinasının İşlevi Nedir?

Yüksek gelen doğalgaz faturaları ve hiç ısınamayan ev soğuk kış günlerinin çilesidir. Ayrıca bazı peteklerin ısınmıyor oluşu veya belli bölgelerde ısınma olup belli bölgelerde olmuyorsa bir takım sorunlar olduğu sonucuna ulaşılır.  Sonuna kadar yakılan kombiden verim alınamadığı takdirde sorunun tek kaynağı petektir. Düzenli şekilde petek temizliği yaptırmamak, zamanla peteklerin kireç biriktirmesine ve tortulanmasına neden olur. Biriken kireç ve tabakalaşan tortular ısı kaybına yol açar.

Petek temizleme işlemi, işlevini yerine getirmediği zaman son çare olarak görülür fakat önlem almak çile çekmekten daha faydalıdır. Faturalara ayrılan bütçenin büyük oranını doğalgazın oluşturmaması için düzenli olarak bakım yapılmalıdır.

Kalorifer, kombi ve petek bakımı ve onarımı yaptırırken uzman kişilerle çalışmak bir artıdır. Tecrübeli ekibin bakım ve onarım konusunda yapacağı işlemler teknoloji ve kimyasal kullanımının yanında güvenilir de olmaktadır. Petek temizleme makinası uzman kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Petek Temizliği Neden Önemlidir?

Petek temizliği yaptırmak hengâme iş olarak görülebilir fakat hem sağlık hem de ev ekonomisi açısından birçok öneme sahiptir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Kombi düşük derecede tutularak verimli şekilde ısınmayı sağlar,
 • Kaloriferin tüm peteklerinde ideal ısı verimi elde edilir,
 • Kombiye uzakta kalan radyatörün dahi ısınmasını ve odayı ısıtmasını sağlar,
 • Kombi için harcanan doğalgaz miktarında azalma olur,
 • Kombi pompasının az çalışmasıyla kombi ömrünün uzamasına katkı sağlanır,
 • Temizliğin hemen ardından kullanılan koruyucu kimyasal sayesinde petek pası engellenir,
 • Petek içi tıkanıkların açılması sağlanır. Tıkanıklığın sebep olduğu yaygın durumlardan biri de peteğin bir tarafının ısınıp bir tarafının ısınmamasıdır. Biriken tortularla kimyasal mücadele petek tıkanıklığını engeller ve eşit bir şekilde ısının dağılmasına yardımcı olur.

Peteklerin temizliğinin belli periyotlarla yani 2 yılda bir yapılması önerilir. Düzenli şekilde yapılan bu temizleme işlemi ısı ve bütçe konusunda ciddi derecede tasarruf sağlar. Önemsiz olarak görülen temizleme işlemi ev içerisinde dahi ciddi derecede hastalanmaya neden olabilir. Alınan tedbirler doğrultusunda son zamana kalmadan rahat bir şekilde temizlik yaptırmak iyi bir çözümdür.

Petek Temizleme Makinesi

Özel üretilmiş temizleme makinesi, banyoda bulunan havlupan peteğine veya kolektöre bağlanır. Makinenin yaptığı işler şu şekildedir;

 • Makinenin bağlanmasından sonra yapıdaki tüm peteklerin vanaları kapatılır.
 • Kombinin altında bulunan vanalar kapatılır,
 • Temizliğin yapılması kararlaştırılan peteğin giriş ve çıkışındaki vanalar açık pozisyonda bırakılır,
 • Petekleri temizleyecek olan makine devreye sokulur,
 • Bu işlem hiçbir petek aksatılmadan hepsine uygulanır,
 • Temizlik işleminin sonlanmasıyla birlikte tesisata petek koruyucu ilaç koyulur,
 • Tüm bu işlemlerin ardından kombi altında bulunan vanalar açılır ve kombi çalışır vaziyete sokulur,
 • Peteklerin havası alındıktan sonra işlem sona erer.

Petek temizliğinde kullanılan kimyasal ilaç asidik yapıdadır ve tesisatta zayıf olan noktalarda sızmaya neden olabilir. Peteklerin temizlenmesinde uzman bir firmanın yanı sıra tecrübeli de olmasını talep etmek en doğrusudur. Uzman tesisatçı, kullanılan makinenin basıncından uygulama yapacağı tesisatın temel özelliklerine kadar her durumu değerlendirip çalışmaktadır. Detay gibi görünen noktalara dikkat edilmediği takdirde kötü sonuçlarla karşılaşmak olasıdır.

Peteklerde sorun olduğu düşünüldüğünde direkt havasını alma işlemi yapılır. Fakat bu durum da bazen etkili olmayabilir. Petek içerisinde gözle görülmeyen bakteriler yer almaktadır. Bu bakterilerin çamurumsu bir yapıda birikmesi, petek içinde hava oluşumunu sağlar. Sürekli hava alma işlemine başvurmak kalıcı bir çözüm getirmez, bazı durumlarda profesyonel yardım almak daha işlevseldir. Kalıcı bir çözüm arayanlar için de petek temizliğinin makineyle ve detaylı şekilde yapılması gerekir.

Petek Temizlik Merkezi

Kalorifer radyatörlerinin, peteklerinin ısıyı yeterince yansıtamadığı, iletemediği durumlarda peteklerin temizlenmesi gerekebilir. Bu işlem ise profesyonel eller tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Petek temizlik merkezi personeli, uygun kimyasallar kullanarak ve radyatörlerinizi sökmeden kısa süre içinde işi tamamlayacaktır. Oysa sorunu kendiniz çözmeye çalıştığınızda ya da diğer yöntemleri kullanan ustalardan yararlandığınızda farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Peteklerin sökülmesi, uygun kimyasalların kullanılmaması ya da kullanılan kimyasalların sağlık sorunlarına yol açması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Üstelik bu yöntemler sorunuzun çözülmesini sağlamayabilir. Dolayısıyla petek temizliği işinin profesyoneller tarafından, petek temizlik ustası personeli tarafından yapılması yerinde olacaktır. Böylece daha önemli sorunlarla karşılaşmadan, ısınma problemi yaşayabileceğiniz kış aylarını beklemeden önleminizi almış olursunuz.

Petek temizliğinin yapılması için bazı belirtilerin ortaya çıkmasını bekleyebilirsiniz. Farklı odalardaki peteklerin aynı ısıyı sağlayamaması ya da petek yüzeyinin sadece bir kısmının, üst kısmının ısındığı ve alt bölümünün soğuk kaldığı durumlarda petek temizliği yapılması gerekecektir. Yani ısıtma sisteminizde bu tip sorunlar olduğunu gözlemliyorsanız petek temizliği yaptırmanız uygun olur.  Ama petek temizliği yaptırma amacıyla, Sistem Tesisat ile temasa geçmek için bu durumların meydana gelmesini beklememeniz uygun olur. Genellikle her iki yılda bir, gerekli olduğunu düşünüyorsanız her yıl yaptıracağınız petek temizliği ile ısıtma sisteminizin beklenen performansı sergilemesini sağlayabilirsiniz. Böylece hem kış aylarında ısınma problemleri ile karşılaşmamayı hem de yakacak sağlamak için katlanmak zorunda olduğunuz maliyetlerin önemli miktarda düşmesini sağlayabilirsiniz. Bu tasarruf miktarı ise faturalarınızın %40’ına kadar çıkabilir. Ama normalde %20 gibi bir seviyede kalacaktır. Bu da 6-8 ay kullanılan petekleriniz nedeniyle ödediğiniz faturaların birkaç tanesi kadar tasarruf etmeniz anlamına gelecektir. Yani petek temizlik uzmanı tarafından verilen hizmetten faydalanmak için ödediğiniz miktarın birkaç katı kadar tasarruf elde etmiş olursunuz. Üstelik yapılan bakım ısıtma sisteminizin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Kısacası petek temizliği yaptırarak kış aylarını konforlu bir şekilde geçirmeyi garantilemiş ve önemli miktarda maddi tasarruf yapmış olursunuz.

İşin diğer yönü ise petek temizliğinin yapılması için gerekli olan süreyi ayırmaktır. Bu da çok önemli olmayacak. Çünkü petek temizlik merkezi tarafından kullanılan yöntem sayesinde iş çok kısa bir süre içinde tamamlanacak. Kullanılan petek temizleme makinesi ve petek temizliği için özel olarak üretilmiş olan kimyasallar sayesinde, petekleri yerinden sökmeden işi yapmak mümkün olacak. Yani hem garantili bir sonuç hem de para tasarrufu yapmak için sadece 1 saat gibi bir zaman ayırmanız gerekecek. Bu bir saat ve iş için ödeyeceğiniz para, kış aylarında ısınma problemleri ile karşılaşmanızı önleyecek ve ısınma amacıyla katlandığınız maliyetlerin önemli ölçüde düşmesini sağlayacak. Dolayısıyla kafanızın bu konuda rahat olmasını istiyorsanız, petek temizliğini uygun aralıklarla ve düzenli olarak yaptırmanız yerinde olacaktır.

ŞİMDİ ARA