İçeriğe atla

Kırmadan Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Su tesisatının olduğu her mekânda su kaçağı gibi durumlar yaşanabilir. Ev, iş yerleri, okullar, ofis ortamları vb birçok yerde bu sorun yaşanabilmektedir. Özellikle alt yapısı olmayan, kalitesiz malzemeler ile kurulmuş, işçiliği zayıf tesisat döşemelerinde su kaçağı görünme oranı daha fazla olmaktadır. Bu kaçakların olması ciddi maddi zararlara yol açabilmektedir. Ev, ofis ve iş yerlerinin su baskınına sebep olarak eşya ve daireye zarar çıkarması, yüksek su faturasına neden olması gibi zararlı durumlar, su kaçağı sebebiyle yaşanabilmektedir.  Bu noktada kaçak olmadan önlem almak ve tesisat döşemesi yapılacağı zaman alt yapısı güçlü bir döşeme sağlamak daha önemli olmaktadır. Ev, ofis vb su tesisatı olan dairelerin, tesisat kontrollerinin de yapılması, olası zararların önüne geçilebilmesinde yardımcı olacaktır. Kaçak olması sonrasında yapılacak olanlar, alınacak önlemlerden daha zor olmaktadır. Hem çıkardığı zorluk hem de maddi zararlar bu zorlukları oluşturmaktadır.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Ev, ofis ya da iş yerlerinizde su kaçağının olup olmadığını nasıl anlarsınız?  Su kaçaklarının iki şekilde yayılması söz konusu olmaktadır. Bunlardan biri küçük sızıntılar şeklinde olan su kaçaklarıdır. Bu tür kaçakları fark etmek zor olmaktadır. Nitekim sızıntılar fayans ve parke aralarından sızarak küçük akıntılar şeklinde yayılırlar. Diğer bir kaçak çeşidi de yoğun akıntı şeklinde olan su kaçaklarıdır. Bunu fark etmek zor olmayacaktır. Evdeki su baskınlarının kaynağı, yoğun su kaçaklarından kaynaklanmaktadır.

  • Su tesisatının döşeli olduğu mekândan hoş olmayan kokuların gelmesi
  • Duvarlar üzerinde ya da tavanda oluşmuş damlacık veya kabarcıkların görünmesi
  • Daha önceki aylara oranla oldukça yüksek gelen su faturaları
  • Sular kapalı olduğu halde su sayacının hareket etmesi
  • Bulaşık makinesinin ya da çamaşır makinesinin temizliği sağlamaması, köpüklü kalması gibi nedenlerle su kaçağının varlığını tespit edebilirsiniz.

Daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi küçük sızıntıları fark etmek kolay olmayabilir, dikkatli olunarak ve tesisat kontrolü sağlatılarak öğrenilebilmektedir. Ancak ileri derecedeki kaçaklar hemen fark edilecektir. Küçük ya da büyük su kaçağı durumlarının yaşanmasını istemeyiz, bu sebeple kontrol sağlamalı ve şüpheler halinde teknik destek talep etmeliyiz.

Su Kaçakları Nasıl Tamir Edilebilmektedir?

Su kaçağının tespitini alanında uzman ekipler kolayca yapabilmekte ve özel cihazları sayesinde sorunun çözümünü sağlayabilmektedirler. Erken bir yardım talebinde bulunmanız maddi açıdan zorlanmanızın önüne geçebilecektir. Bu sebeple mekân sahibinin dikkatli olması önem arz etmektedir.  Su sızıntısı olduğunu düşündüğünüz ya da bildiğiniz alanda tespit için destek talep ettiğinizde ekip, özel cihazları yardımıyla kaçağın olduğu alanı tespit edecektir. Bu kaçak çok yüzeysel bir noktada olabildiği gibi, daha derinlerde de olabilir. Ancak kaçak derinliği ne olursa olsun, özel cihazlar çıkış noktasının tespitini sağlayabilecek ve müdahalede bulunabilecektir.

Su kaçakların müdahalesi için farklı yöntemler denenebilir, su kaçağın derinliği ve kaçak noktası ile ilgili olmaktadır. Ufak bir açıklıkla kaçağın olduğu noktaya erişim sağlanabildiği gibi, daha büyük kazılar yapılarak da kaçağa ulaşılabilmektedir. Gerekli alanın kazı işlemini yapan firma yetkilileri, kaçağın olduğu noktaya ulaştıklarında değişim ya da onarım sağlanabilecektir.

Yaşadığınız sızıntı ya da yoğun su kaçağı gibi durumlarda kendiniz müdahalede bulunmadan su kaçağı onarımında bulunacak olan firmalara yönelmelisiniz. Nitekim bu firmalar, sizleri maddi sıkıntıya sokmadan kaçak sorununu kökten çözebilecektir. Maddi açıdan sizleri zorlayacak olan su kaçaklarında daha fazla zarara uğramamak ev ve eşya güvenliğini sağlamak için bu işlemi sağlamalı, destek talebinde bulunmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA