Petek Temizleme Makinasının İşlevi Nedir?

Yüksek gelen doğalgaz faturaları ve hiç ısınamayan ev soğuk kış günlerinin çilesidir. Ayrıca bazı peteklerin ısınmıyor oluşu veya belli bölgelerde ısınma olup belli bölgelerde olmuyorsa bir takım sorunlar olduğu sonucuna ulaşılır.  Sonuna kadar yakılan kombiden verim alınamadığı takdirde sorunun tek kaynağı petektir. Düzenli şekilde petek temizliği yaptırmamak, zamanla peteklerin kireç biriktirmesine ve tortulanmasına neden olur. Biriken kireç ve tabakalaşan tortular ısı kaybına yol açar.

Petek temizleme işlemi, işlevini yerine getirmediği zaman son çare olarak görülür fakat önlem almak çile çekmekten daha faydalıdır. Faturalara ayrılan bütçenin büyük oranını doğalgazın oluşturmaması için düzenli olarak bakım yapılmalıdır.

Kalorifer, kombi ve petek bakımı ve onarımı yaptırırken uzman kişilerle çalışmak bir artıdır. Tecrübeli ekibin bakım ve onarım konusunda yapacağı işlemler teknoloji ve kimyasal kullanımının yanında güvenilir de olmaktadır. Petek temizleme makinası uzman kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Petek Temizliği Neden Önemlidir?

Petek temizliği yaptırmak hengâme iş olarak görülebilir fakat hem sağlık hem de ev ekonomisi açısından birçok öneme sahiptir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Kombi düşük derecede tutularak verimli şekilde ısınmayı sağlar,
 • Kaloriferin tüm peteklerinde ideal ısı verimi elde edilir,
 • Kombiye uzakta kalan radyatörün dahi ısınmasını ve odayı ısıtmasını sağlar,
 • Kombi için harcanan doğalgaz miktarında azalma olur,
 • Kombi pompasının az çalışmasıyla kombi ömrünün uzamasına katkı sağlanır,
 • Temizliğin hemen ardından kullanılan koruyucu kimyasal sayesinde petek pası engellenir,
 • Petek içi tıkanıkların açılması sağlanır. Tıkanıklığın sebep olduğu yaygın durumlardan biri de peteğin bir tarafının ısınıp bir tarafının ısınmamasıdır. Biriken tortularla kimyasal mücadele petek tıkanıklığını engeller ve eşit bir şekilde ısının dağılmasına yardımcı olur.

Peteklerin temizliğinin belli periyotlarla yani 2 yılda bir yapılması önerilir. Düzenli şekilde yapılan bu temizleme işlemi ısı ve bütçe konusunda ciddi derecede tasarruf sağlar. Önemsiz olarak görülen temizleme işlemi ev içerisinde dahi ciddi derecede hastalanmaya neden olabilir. Alınan tedbirler doğrultusunda son zamana kalmadan rahat bir şekilde temizlik yaptırmak iyi bir çözümdür.

Petek Temizleme Makinesi

Özel üretilmiş temizleme makinesi, banyoda bulunan havlupan peteğine veya kolektöre bağlanır. Makinenin yaptığı işler şu şekildedir;

 • Makinenin bağlanmasından sonra yapıdaki tüm peteklerin vanaları kapatılır.
 • Kombinin altında bulunan vanalar kapatılır,
 • Temizliğin yapılması kararlaştırılan peteğin giriş ve çıkışındaki vanalar açık pozisyonda bırakılır,
 • Petekleri temizleyecek olan makine devreye sokulur,
 • Bu işlem hiçbir petek aksatılmadan hepsine uygulanır,
 • Temizlik işleminin sonlanmasıyla birlikte tesisata petek koruyucu ilaç koyulur,
 • Tüm bu işlemlerin ardından kombi altında bulunan vanalar açılır ve kombi çalışır vaziyete sokulur,
 • Peteklerin havası alındıktan sonra işlem sona erer.

Petek temizliğinde kullanılan kimyasal ilaç asidik yapıdadır ve tesisatta zayıf olan noktalarda sızmaya neden olabilir. Peteklerin temizlenmesinde uzman bir firmanın yanı sıra tecrübeli de olmasını talep etmek en doğrusudur. Uzman tesisatçı, kullanılan makinenin basıncından uygulama yapacağı tesisatın temel özelliklerine kadar her durumu değerlendirip çalışmaktadır. Detay gibi görünen noktalara dikkat edilmediği takdirde kötü sonuçlarla karşılaşmak olasıdır.

Peteklerde sorun olduğu düşünüldüğünde direkt havasını alma işlemi yapılır. Fakat bu durum da bazen etkili olmayabilir. Petek içerisinde gözle görülmeyen bakteriler yer almaktadır. Bu bakterilerin çamurumsu bir yapıda birikmesi, petek içinde hava oluşumunu sağlar. Sürekli hava alma işlemine başvurmak kalıcı bir çözüm getirmez, bazı durumlarda profesyonel yardım almak daha işlevseldir. Kalıcı bir çözüm arayanlar için de petek temizliğinin makineyle ve detaylı şekilde yapılması gerekir.

Hakkında sukcagibulma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonŞİMDİ ARA