İçeriğe atla

Petek Temizliği Yaptırmanın Yararları Nelerdir?

Petekleri temizletmek birçok kişinin önemsiz gördüğü aslında hem ev ve iş yerlerinin ısınmasına katkı sağlayan hem de enerji tasarrufu yapılmasına katkı sunan bir işlemdir. Ev ve iş yerlerinde hemen hemen her yerde ısınmak için kullanılan kombilere bakım yapılmasının yanında petek temizliği de yapılmalıdır. Kombi temizliği yapabilen servisler müşterilerine petek temizleme konusunda pek fazla yardımcı olamazlar. Çünkü peteklerin içindeki kirli suyun boşaltılması tam anlamıyla bir temizlik manasına gelmez. Bazı servisler de peteğin içerisine kimyasal dökünce kendi kendine o peteğin temizlendiğini iddia edebilir lakin bu da bir çözüm değildir.

Isı testi yaptırmak temizlik yapmadan önce sorun varlığını ortaya koyabilir. Bazı firma veya petek temizleyen servis çalışanları termal kamera kullanarak petekleri bu teste tabi tutar. Test sırasında peteklerin her yere eşit ısı vermesi temizleme yapmaya gerek olmadığını gösterir. Lakin aksi durumda kışa hazırlık için kısa süre içerisinde petekler temizletilmeli ve profesyonel şekilde önlem alınmalıdır.

Petek içerisinde su vardır ve ısınmayı sağlayan da o sudur. Su da şebeke suyundan gelmektedir. Kimi yerlerde şebeke suyunun kireçli veya toprak kalıntılı olması petekler için zararlı olabilir. Kireç ve biriken toprak kalıntıları petek içerisinde tabaka oluşturabilir. Bu tabakanın gün gün artması peteklerin ısınmasını ve ortamın ısınmasını engeller. Peteklerin ısınması güçleştikçe kombi derecesi arttırma yoluna gidilir ancak bu da kısır çözümlerden biridir. Bu sorunla baş etmenin tek yolu ise petekleri uzman kişilerin temizlemesidir. Tam anlamıyla ısınmayan peteklerin olması durumunda havaya para ödeniyormuş manasına gelebilir. Sonuçta kışın güzel şekilde ısınmak isterken kimse boşa masraf yapmayı istemez.

Petek Temizliği Nasıl Yapılmaktadır?

Peteklerin temizlenmesi için çağrılan bazı tesisatçılar yalnızca peteklerin kirli suyunu boşaltmaktadır. Bazı tesisatçılar da peteklerin temizlenmesi için birtakım kimyasallar kullanıp peteği o şeklide bırakır ve gerisine karışmaz. Fakat bunlar da temizlik konusunda bir çözüm değildir. Peteğin içerisinde bulunan kalıntılar ve tabakaların sıradan kimyasallar dökülerek öylece bırakılması sorunu devam ettirecektir.

Sıradan bir petek temizleme işlemi yerine petek içerisine gerçek petek temizleyicisi olan kimyasallar döküldüğü takdirde başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu kimyasalın kullanımının üzerine yarım saatten az bir süre beklemek gerekir. Kimyasal temizleyici kireç ve toprak tabakalarını çözmeye başlar. Atıklar ve kireç çözündükçe başarı sağlandığı anlaşılır, petek içerisi yıkanınca bu durum kolayca anlaşılabilir.

Profesyonel şekilde kimyasal kullanmanın üzerine koruyucu başka kimyasal kullanmak yapılan işin ömrünü uzatır. Tüm bu uğraşlar zaman almayan işlemlerdir. Gün içerisinde 2 veya 3 saatlik işlem peteklerin tam anlamıyla temizlenmesini sağlar. Peteklerin olduğu yerde yapılan bu iş mekanın işgal edilip kirlenmesini de engeller. Her yıl düzenli olarak kombi ve petek bakımının yapılması kullanılan araçların ömrünü de uzatır.

Petek Temizliği İçin Nereye Başvurulmalı?

Her işte olduğu gibi peteklerin temizlenmesi noktasında işinde uzman kişilerle çalışmak yarar sağlar. Maalesef bazı firma çalışanları veya işinde profesyonel olmayan tesisatçılar petek içerisine sıradan kimyasal döküp temizlik yaptığını iddia edebilir. Ayrıca bu temizlik sonucunda uçuk ücret talebinde de bulunanlar olabilir. Bu kişilerle çalışmak yerine güvenilir firma ve profesyonel kişilerden yardım almak işin başarılı sonuçlanmasını sağlar. Petek temizleyen ekip, peteklerin hızlıca ve sorunsuz ısınmasına yarar sağlar. Arızalı olan petekler için web siteleri veya tesisatçılarla iletişime geçmek sorunu kısa sürede çözmektedir. Müşterilerine kusursuz ve kaliteli hizmet veren firmalarla çalışmak için alan araştırması yapmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA