İçeriğe atla

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Su kaçağını tespit etmek için genel olarak birçok yöntemlerden yararlanılabilmektedir. Fakat bu yöntemler bilirkişi tarafından ve belir bir donanım ile yapılacak şekilde olmaktadır. Aksi durumda yanlış işlemler ile ters durumla karşı karşıya gelebilirsiniz. Teknolojinin ilerlemesi ile tıkanıklık, sızıntı, su kaçağı, petek temizliği, tesisat gibi birçok işlem cihazlar yardımıyla hızlı olarak giderilmektedir. Bu işlemlerin usta eller tarafından yapılması da ayrıca bir garanti olmaktadır. Çünkü sağlam olarak yapılan işlemlerin teknik arızası genel olarak bir daha tekrarlanmamaktadır.

Su kaçağı tespit etme yöntemleri;

 • Kırma işlemi ile
 • Termal kamera kullanmak, bu durum sıcak su kaçakları için daha çok kullanılmaktadır
 • Tıkanık olan yere kadar boru kamerası kullanımı
 • Kaçak olan yere kadar borudan gaz gönderme
 • Boyalı su yöntemi
 • Su tesisatçılarının çok yaptığı dinleme işlemi
 • Sızıntı yerini tespit etmek şeklinde kaçak yerler tespit edilebilmektedir. Bu işlemlerin ustalar tarafından gerçekleşmesi de her zaman daha garanti ve sağlam olmaktadır.

Aynı zamanda su kaçağından şüpheleniyorsanız bir an önce işi uzmanına bırakmanız gerekmektedir. Kaçak ya da sızıntı gecikirse işler de sorunlar da daha büyük hale gelebilmesi mümkün olmaktadır. Bununla beraber su kaçağı işleminin erken teşhis edilmesi hem maddi olarak büyük kazanç sağlamakta hem de onarılma işlemlerine kolaylık sağlamaktadır.

Kolay yolla su kaçağını bulmakta ilk aşamada önemli olmaktadır. Bu durum olası bir felaketinde önüne geçebilmektedir. Su kaçağı tespiti işleminde sayaca bakmak ilk iş olmaktadır. Evin, ofisin, okul ya da su kaçağı olan herhangi bir yerin tüm musluklarını kapatarak sayaçlara bakmak kaçağın olup olmadığını anlamada en etkili yöntem olmaktadır. Bu tespit için su ustasına da gerek olmamaktadır.  Bu arada muslukları kapattıktan sonra su ile çalışan makinelerinde çalışmıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Tüm su gelir yerleri kapalı olduğu halde sayaç hala dönmeye devam ediyor ise kesinlikle bir kaçak sorunu bulunmaktadır. Bu tespitten sonra su ustası ile görüşmek söz konusu olmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Su Kaçağı Tespit Yöntemi

Özeniş tesisat firması ile su kaçağını bulmak artık dakikalar sürebilmektedir. Bu yüzden en çok tercih edilen ve garanti olan kaçak ve sızıntı bulma işlemi akustik dinleme cihazları ile daha kolay olmaktadır. Teknik ekip olarak güvenilir ve sağlam çalışmalar yapan firmamız hızlı olarak sızıntıyı ya da kaçak su yerini en kısa sürede onarmaktadır.

Akustik su kaçağı tespit işlemleri profesyonel cihazlar ve tecrübeli ustalar ile gerçekleşmektedir. Cihazları boru içerisinde işlev göstererek akustik su sesleri ile kaçak bölgelerde yoğunlaşarak çalışmaktadır.  Bu yöntem her türlü beton, taş, mermer, fayans gibi birçok alanda kullanılabilmektedir. Su kaçağı işlemlerinin sert zeminler ile olmasından dolayı cihazlar dayanıklı ve sağlam olarak üretilmektedir. İşlem sırasında sağlamlık ve hız açısından ortamın sessiz olması önem taşımaktadır. Çünkü cihazlar su kaçağı yapan yöne doğru ses çıkarmaktadır. Bu yüzden sessiz ortam garanti olarak nokta atışı ile sonuçlanmaktadır.

Böylece Özeniş tesisat farkı ile kırma işlemi olmadan kısa bir süre içerinde su kaçağı tespit edilmekte ve onarılabilmektedir.

 

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri” üzerine 2 yorum

 1. Sinan der ki:

  Selamın aleyküm mahallede oturuyorum evim müstakil banyomda daha önceden başlayan bir rutubet kokusu mevcut bu koku daha öncede vardı lakin o kadar kötü değildi yani bizi bu kadar rahatsız edecek düzeyde değildi.Şuanda ciddi şekilde şikayetimiz bulunuyor nasıl çözeceğimiz konusundada doğal olarak bir bilgimiz yok size ulaşıp şikayetimi çözmenizi istiyoruz lütfen bizi bu lanet rutubet kokusundan kurtarın para konusunda uygun bir fiyat çıkartırsanız ayrıca memnun kalırız.

  Cevapla
 2. Evren der ki:

  Bu bir teşekkür yorumudur hakikaten ayakta alkışlayacağım nadir firmalardan biridir tesisat ile ilgili problemlerimi kısa süre içerisinde hallettiler.Müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu bu firma ile anlaşıp olayı hallettirdiğim için kendimlede ne kadar gurur duysam azdır 🙂 hakikaten bu devirde böyle firmalar bulmak oldukça güç ve zorken benim nokta atışı yapmamda taktire şayan bir olay kendimi seviyorum 🙂 bu arada elbette ki sizide seviyorum sevilmeyecek gibi değilsiniz :))

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA