İçeriğe atla

Su Tesisatı Yenileme

Su tesisatlarının iki temel işlevi bulunmaktadır. Bunlardan ilki temiz suyun eve gelmesini ve kullanım yerlerine dağılmasını sağlamaktır. Diğeri ise evde çeşitli sebeplerle oluşan kirli suyun atılmasını sağlamaktadır. Bu iki temel işlevi yerine getirmek için birçok eleman kullanmaktadır. Su boruları, musluklar, lavabolar, klozetler gibi birçok eleman bu işlevlerin yerine getirilmesine katkı da bulunmaktadır. Bu elemanlardan bazıları zaman içinde çeşitli nedenlerden dolayı arıza çıkarabilmektedir. Oluşan arızaya göre ya tamirat yapılmaktadır ya da o elemanın değişimi gerçekleştirilmektedir. Eğer tesisat sık sık sorun vermeye başlamış ise tamamen yenilenmesi gerekebilmektedir. Su tesisatı yenileme işlemi için doğru kararlar verilmesi gerekmektedir. Bu konuda kesinlikle bir tesisatçıdan yardım alınması isabetli olacaktır. Tesisatın durumunu kontrol ederek değişim gerekip gerekmediğini söyleyecektir.

Su Tesisatı Yenileme Nedenleri Nelerdir?

Su tesisatı yenileme işleminin en büyük nedenlerinden birisi yaşanılan sık problemlerdir. Binalar yapılırken bazı yapı sahipleri maliyetleri düşürmek için kalitesiz malzemeler kullanmaktadır. Kullanılan bu kalitesiz malzemeler kısa süre içerisinde ciddi problemlerin çıkmasına neden olmaktadır. Örneğin kullanılan kalitesiz borular kısa süre içerisinde su kaçırmaya başlayabilmektedir. Su kaçağı duvarın nemlenmesi, çürümesi, kararması ya da küflenmesi gibi olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Ayrıca su kaçaklarının tamiratı için tesisatın geçtiği duvarın bir kısmının kırılarak boruya ulaşılması gerekmektedir. Böylelikle duvar orijinal görüntüsünü kaybetmektedir. Aynı sorunun farklı noktalarda tekrarlamaya başlaması, temiz su tesisatının yenilenmesi gerektiğinin en önemli işaretidir. Bu durumda tesisatın kesinlikle yenilenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde belli periyotlarla tekrar edecek bu problem sebebiyle evin belli bölümleri sürekli kırılmak zorunda kalacaktır.

Su Tesisatı Yenileme Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Su tesisatı yenileme için bir başka sebep ise kullanılan tesisatın özellikle temiz suya zarar vermesidir. Tesisatı oluşturan bazı malzemeler zamanla değişime uğramakta ve içerisinden geçen suyun tadını ya da kokusunu etkilemektedir. Böyle bir durumda kullanıcılar için tesisatın yenilenmesinden başka çare kalmamaktadır. Aksi takdirde o ev ya da işyerinde bulunan insanların sağlıkları tehdit altına girecektir. Su tesisatlarının uzun ömürlü olabilmesi için mutlaka kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan malzemelerin insan sağlığı için tehdit oluşturmaması ve uzun yıllar yapısının bozulmadan kullanılabilmesi gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadığında kısa süre içerisinde tesisatta sorunlar çıkmaktadır. Kullanılan kalitesiz malzemeler temiz suya etki etmektedir. Bunun dışında kullanılan işçiliğinde kaliteli olması önemlidir. Eğer işçilik kalitesi üst seviyede olmazsa kullanılan kaliteli malzemenin fazla önemi kalmayacaktır. Çünkü özellikle bağlantı noktalarında ilerleyen zamanlarda ciddi problemler çıkacaktır. Su tesisatı yenileme yaparken bu duruma da dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Su tesisatı yenileme özen isteyen bir iştir. Gereken özen gösterilmediği durumlarda yaşanabilecek olan olumsuzluklardan yukarıda bahsedilmiştir. Bu tür sorunların yaşanmaması için tesisat yenilenme işinin bu konuda uzmanlaşmış personel tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca tesisatı yenileyen ekibin yapılan işe garanti vermesi gerekmektedir. Böylelikle yapılan işe sahip çıkmış olacaktır. Uzman personel, tesisatlar konusunda tecrübeli olduğundan dolayı kaliteli malzemeleri ya da benzer şeyleri daha iyi bilmektedir. Bu konudaki tecrübesini yapmış olduğu işe yansıtacaktır. Böylelikle tesisatın yenilenmesi en iyi şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Su Tesisatı Yenileme” üzerine 2 yorum

  1. Mertcan der ki:

    Su tesistaını yenilemek istiyorum bize fazla fiyat çıkar mı durumumuz çokta iyi değil bu anlayış ile bize geri dönüş yaparsanız şartlara uygun bir fiyat çıkartırsanız tesisat yenileme konusunda makbule geçer efendim.Tesisat konusunda gerekli bilgiyi ben ileteceğim size sadece şuanda yorum yapma ihtiyacı hissettim kendimde buradaki yorumlara bakıyor musunuz onuda bilmiyorum fakat bu içerği koyduysanız mutlaka bakıyosunuzdur.O yüzden ben telefon numaramı bırakıyorum alt foruma oradan bana ulaşabilirsiniz.

    Cevapla
  2. Dilber der ki:

    Konuyu nasıl anlatacağım bilmiyorum fakat şöyle kısaca anlaşılabilir şekilde özet geçecek olursak banyoda su sızıntısı mevcut alt komşum bana kadar geldiğini söylüyor durum bu olunca çok çok ciddi bir problemde olduğumu söylesem yanlış olmaz heralde. ücreti konusunda problem ciddi olduğu için çok önemli değil hatta düşünmüyorum bile benim yüzümden başkalarınında rahatsız olması dahada derinden yaralayan bir durum derdime derman olabilir misiniz?

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA